نماینده مردم قم در نطق میان دستور:دولت به دغدغه های فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی مردم قم توجه ویژه کند + صوت و فیلم

نماینده مردم قم در نطق میان دستور:دولت به دغدغه های فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی مردم قم توجه ویژه کند + صوت و فیلم

Print Friendly, PDF & Email

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نماینده مردم قم، احمد امیرآبادی فراهانی در نطق میان دستور خود در جلسه صبح امروز (چهارشنبه ۷ اسفند) مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه شهر قم سالیانه پذیرای بیش از ۲۰ میلیون زائر و مسافر از شهرهای مختلف کشور است گفت: دولت به دغدغه های فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی مردم قم توجه ویژه کند.

دانلود فایل تصویری نطق

متن کامل نطق امیرآبادی فراهانی در ادامه آمده است.

بسم اللّه الرحمن الرحیم

حمد و سپاس خداوند یکتا را که نعمت ولایت را بر ما ارزانی داشت و سلام و درود خدا بر رسول گرامی اسلام و ائمه اطهار (ع)؛ و با درود و سلام به ارواح طیبه شهدا و روح بلند و ملکوتی امام راحل و با آرزوی سلامتی برای مقام معظم رهبری دامت برکاته

۱-      بر خود لازم می‌دانم از حضور حماسی و دشمن شکن ملت انقلابی ایران، در راهپیمایی ۲۲ بهمن تشکر کنم. قطعاً حضور همیشگی ملت با بصیرت در تمامی صحنه‌ها موجب استحکام نظام اسلامی و افزایش قدرت سربازان نظام در عرصه‌های مختلف خواهد بود.

دولت آمریکا باید بداند که ملت ایران اهل منطق و گفتگوست اما آن‌چنان که در صفحات تاریخ این ملت ثبت‌شده هم چون ۸ سال دفاع مقدس در مقابل زورگویی‌ها و تجاوزها، جانانه ایستاده و از تمام ارزش‌ها و دستاوردهای خود دفاع نموده است. سران استکبار چشمان خود را باز کنند و با این ملت بر اساس منطق سخن بگویند و بدانند این ملت از گزینه‌های روی میز هراسی ندارند چون این ملت، عاشورایی است

۲-     در روزهای اخیر شاهد ابلاغ سیاست‌های اقتصاد مقاومتی از سوی رهبر معظم انقلاب بودیم؛

قطعاً همان‌گونه که رهبری نظام بارها تأکید کرده‌اند «راه حل مشکلات کشور، اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و تکیه به درون، و چشم ندوختن به بیرون است»[۱]. آن‌چنان که در بندهای اولیه این سیاست‌ها آمده، مهم‌ترین راهکار تقویت نظام اقتصادی کشور توجه جدی به ظرفیت‌های داخلی و استفاده از توان فنی – مهندسی و به‌کارگیری استعداد و نبوغ جوانان ایرانی است.

مسئولین محترم باید دقت داشته باشند که مقابله با ویژه خواری و فساد اقتصادی، شاه‌کلید اقتصاد مقاومتی است. در اینجا لازم است بار دیگر بر توجه جدی به موضوع بدهکاران دانه درشت سیستم بانکی تأکید کنم. همان‌گونه که همگان می‌دانند حجم پولی که در دست این عده معدود قرارگرفته پول پرقدرتی است که تورم زا بوده و بر سایر شاخص‌های کلان اقتصادی تأثیرات منفی می‌گذارد و لذا لازم است تا نسبت به برخورد جدی با آن‌ها اقدام شود.

۳-     نحوه رسیدگی به بودجه سال ۹۳ نشان داد که باید تغییر و تحول اساسی در شیوه تهیه، تنظیم و تصویب بودجه صورت گیرد و احکام قانون برنامه پنجم توسعه مبنی بر تهیه بودجه عملیاتی ضرورتی است که باید هرچه سریع‌تر به اجرا درآید.

۴-     دولت محترم اعلام نموده که فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها را در سال ۱۳۹۳ اجرا می‌نماید امید است دولت محترم به گونه‌ای در این زمینه اقدام نماید که علاوه بر رفع نواقص فاز اول این طرح، اهداف کلان آن از جمله تقویت خدمات بهداشت و درمان، حمایت از صنایع و تولیدکنندگان و توجه ویژه به نظام تأمین اجتماعی محقق گردد.

باید به این موضوع نیز توجه داشت که افرادی هستند که معیشت آن‌ها وابسته به پرداخت یارانه نقدی است و لذا باید یارانه افراد با درآمد بالا قطع و یا کم شده و به اقشار آسیب‌پذیر همچون خانواده‌های تحت پوشش کمیته امداد،‌ بهزیستی، بازنشستگان، کارگران و کارمندان با درآمد پایین اختصاص یابد.

قطعاً با اجرای صحیح قانون هدفمندی یارانه‌ها علاوه بر تقویت عنصر رقابت و رونق بازار، شاهد رشد شاخص‌های کلان اقتصادی خواهیم بود.

در مورد فراخوانی خود اظهاری در چند روز آینده نیز مسئولین دولت باید به گونه‌ای تدبیر کنند که همچون مسئله سبد کالا مورد سوءاستفاده دشمنان نظام قرار نگیرد.

۵-     توجه ویژه مسئولان اجرایی به ایثارگران و اقدامات اساسی برای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت باید به گونه‌ای باشد که در عمل این قشر مورد توجه قرار گیرند. وگرنه وضع قوانینی که اجرایی نمی‌شوند به جامعه به غلط القا می‌کند که تمام امکانات برای ایثارگران است.

۶-     متأسفانه در روزهای اخیر شاهد نشر مطالبی در برخی از نشریات کشور بوده‌ایم که مصداق عینی توهین به مقدسات بوده است و باعث نگرانی مراجع معظم تقلید و علما و دلسوزان نظام شده است؛ و امروزه افرادی که درگذشته مسئولیت داشتند و تنگ‌نظرانه با مسائل برخورد می‌کردند و سانسورچی بودند امروز از رفع فیلترینگ دم می‌زنند آن زمانی که در قدرت بودند تحمل شنیدن صدای مخالف را نداشتند و امروزه طرفدار آزادی بیان و مطبوعات شده‌اند

و این که برخی افراد اعلام کردند وضع زنان ما، قبل از انقلاب بهتر از شرایط فعلی بوده است؛ آیا این‌گونه سخن راندن توهین به شیر زنان ایرانی که در سایه انقلاب اسلامی، عزت و سربلندی خود را بازیافته‌اند نیست؟ آیا اینان نمی‌بینند که بعد از انقلاب بیش از شصت درصد پذیرفته‌شدگان دانشگاه‌های ما خانم‌ها هستند؟ اینان از مادران و همسران شهدا خجالت نمی‌کشند! شاید رژیم پهلوی برای امثال شماها بهتر بود؟ وگرنه همه دنیا می‌دانند که رشد همه‌جانبه و مشارکت زنان ایرانی در تمامی مسائل قابل‌مقایسه با قبل از انقلاب نیست. اینان بدانند دورانی که با دوچرخه‌سواری بانوان می‌شد از مردم رأی گرفت گذشته است.

 همچنین حضور برخی از فیلم‌ها در جشنواره فیلم فجر که مغایر باارزش‌های انقلاب اسلامی و باورهای دینی مردم بود اعتراض مردم و مراجع معظم تقلید و دلسوزان نظام را به دنبال داشته است. شایسته است که رئیس‌جمهور محترم با توجه به اینکه خود از فرزندان حوزه می‌باشند نسبت به این نگرانی‌ها حساس بوده و تذکرات لازم را به مجموعه‌های مربوطه بدهند.

البته جا دارد از دست اندرکاران دو فیلم ارزشی «چ» و «شیار ۱۴۳» که به تنهایی بار بی‌توجهی سایر فیلم‌سازان به ارزش‌های انقلاب و دفاع مقدس را به دوش کشیدند تقدیر و تشکر کنم.

و اما مطالبی راجع به استان مقدس قم

برای مردم قم همین افتخار بس که امام صادق (ع) فرمود: «خداوند حرمی دارد و آن مکه است، پیامبر  ـ صلی الله علیه و آله-  حرمی دارد و آن مدینه است، امیرالمؤمنین – علیه السلام – نیز حرمی دارد که کوفه است و بدانید که حرم من و فرزندانم بعد از من، قم است، به زودی بانویی از اولاد من به نام فاطمه در آن دفن می گردد که هر کس او را زیارت نماید بهشت بر او واجب خواهد شد.»

۷-     در این بخش ابتدا لازم است تا از حضور اعضای محترم دولت و وزرا در قم و دیدار با مراجع معظم تقلید تشکر نمایم و امیدوارم دولت محترم علاوه بر توجه به نصایح مراجع بزرگوار تقلید، دغدغه‌های فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی آنان را رفع و بر حل مشکلات استان قم نیز عنایت ویژه داشته باشند.

۸-      همکاران عزیز همان‌گونه که می‌دانید:

شهر مقدس قم سالیانه پذیرای بیش از بیست میلیون زائر و مسافر و چهارراه مواصلاتی کشور و محل عبور و مرور ۱۷ استان به طور دائم می‌باشد و نیز اکثر ساکنین آن مهاجرین و طلاب از سراسر کشور و از نقاط مختلف جهان می‌باشد

قم خاستگاه انقلاب اسلامی و به فرموده مقام معظم رهبری «آبروی نظام جمهوری اسلامی است».

همکاران محترم استان قم با شش شهر و ۲۲۰ روستا رتبه ۲۲ از لحاظ جمعیت و رتبه ۱۵ از لحاظ پرداخت مالیات می‌باشد اما متأسفانه در بسیاری از شاخص‌ها از وضعیت مناسبی برخوردار نیست که به برخی از آن‌ها اشاره می‌کنم

 تعدد مراکز فرهنگی با کارکردهای ملی و فراملی در قم در شرایطی است که مردم قم از فعالیت‌های این مراکز بهره چندانی نمی‌برند.

رتبه ۲۷ در تعداد کتابخانه‌ها

رتبه ۲۹ در تعداد مراکز فرهنگی و هنری

رتبه ۳۰ در تعداد مراکز درمانی تأمین اجتماعی

رتبه ۲۸ در تعداد مراکز بهداشتی و درمانی

رتبه ۳۱ در تعداد مراکز بهداشتی و درمانی روستایی

رتبه ۹ در تعداد تصادفات جاده‌ای

رتبه ۲۵ در نرخ مشارکت اقتصادی

رتبه ۱۴ در نرخ بیکاری

و بسیاری آمارهای دیگر نشان از نیاز به عزم جدی مسئولان برای رفع عقب‌ماندگی‌های قم دارد

۹-     شاید برای خیلی‌ها قابل باور نباشد که آب مورد نیاز ۸۰ روستای قم هم اکنون با تانکر تأمین می‌شود و مردم بسیاری دیگر از روستاها، فقط در ساعات محدودی از شبانه‌روز دسترسی به آب بهداشتی دارند.

طرح آب رسانی از سر شاخه‌های دز به قم که با عنایات ویژه بنیان‌گذار کبیر انقلاب اسلامی حضرت امام خمینی (ره) در تأسیس سد ۱۵ خرداد عنایات ویژه رهبر معظم انقلاب مدظله‌العالی و با تلاش و همت همه مسئولین به اجرا درآمده برای تکمیل نهایی نیاز به تأمین اعتبار دارد که امیدواریم با قول‌های مساعدی که مسئولان محترم دولت داده‌اند، این موضوع هر چه سریع‌تر تحقق یابد.

۱۰- وجود دکل‌های برق در سطح شهر قم مشکل دیگر مردم قم است که هنوز مرتفع نشده است از وزیر محترم نیرو از عنایتی که داشته‌اند قدردانی نموده و درخواست دارم تا دستورات لازم را هرچه سریع‌تر صادر فرمایند تا نسبت به جمع‌آوری دکل‌های برق از سطح شهر قم اقدام گردد.

۱۱- از وزیر محترم راه و شهرسازی نیز درخواست دارم تا در خصوص جمع‌آوری ریل راه‌آهن از سطح شهر قم دستور مقتضی را صادر فرمایند .

در پایان اعتقاد دارم که وظیفه ما نمایندگان عزل و نصب مدیران نیست و این حق قانونی دولت محترم می‌باشد اما امیدوارم دولت اعتدال باتدبیر امیدهای مردم را به یأس مبدل ننموده و از تمام نیروهای توانمند جهت پیشبرد امور به نحو احسن استفاده نماید.

خدایا چنان کن سرانجام کار                            تو خشنود باشی و ما رستگار


[۱] رهبر معظم انقلاب در دیدار با  مردم آذربایجان شرقی – ۲۸ بهمن ۱۳۹۲