امیرآبادی:طرح توقف رانندگان بهنگام مشاهده نابینایان بار مالی ندارد

امیرآبادی:طرح توقف رانندگان بهنگام مشاهده نابینایان بار مالی ندارد

Print Friendly, PDF & Email

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نماینده مردم قم به نقل از خبرگزاری خانه ملت،‌ نمایندگان در نشست علنی امروز (چهارشنبه ۲۷ فروردین‌ماه) مجلس شورای اسلامی و در جریان بررسی یک فوریت الحاق یک تبصره به ماده ۲۶ قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی، با الحاق این تبصره به ماده مذکور موافقت کردند که براساس آن رانندگانی که به نابینایان دارای عصای سفید در سطح معابر توجه نکنند، متخلف شناخته می‌شوند.

براساس این ماده واحده تبصره زیر به‌عنوان تبصره ۲ به ماده ۲۶ قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی مصب ۸ اسفند ۱۳۸۹ الحاق می‌شود.

تبصره ۲- عبور و مرور نابینایان دارای عصای سفید در سطح معابر برای رانندگان وسایل نقلیه در حکم چراغ قرمز است و رانندگان ملزم به توقف کامل در برخورد با این افراد دارای معلولیت نابینایی می‌باشند. در صورت تصادف وسایل نقلیه با این افراد، راننده مکلف به پرداخت خسارت‌های جانی و مالی مصدوم یا متوفی می‌باشد. در صورت بروز هرگونه معلولیت جدید ناشی از تصادف، پرداخت کلیه هزینه‌های درمانی و جبرانی آن برعهده راننده وسیله نقلیه می‌‌باشد.

گفتنی است احمد امیرآبادی فراهانی در موافقت با این طرح با بیان اینکه قرار است درباره جزئیات این طرح در کمیسیون اجتماعی بحث و گفت‌وگو صورت گیرد، گفت: همه کشورهای دنیا با گرامیداشت روز جهانی عصای سفید قوانینی برای تسهیل عبور و مرور نابینایان وضع کرده‌اند و طرح مذکور با قانون حمایت از معلولان تفاوت دارد.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه این طرح بار مالی ندارد، خواستار رأی نمایندگان به یک فوریت این طرح شد.

در ادامه مهرداد بائوج لاهوتی در مخالفت با این طرح با بیان اینکه در قوانین راهنمایی و رانندگی در صورت برخورد خودرو با عابر راننده در هر صورت مقصر است، گفت: در این قانون فرقی میان عابر سالم یا معلول و نابینا وجود ندارد و به هر حال براساس ماده ۲۹ مقررات رانندگی،‌ رانندگانی که با عابرین برخورد کنند، متخلف شناخته شده و مکلف به پرداخت خسارت جانی و مالی به فرد مصدور شده‌اند.

نماینده مردم لنگرود در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه تعیین کردن پرداخت خسارت جانی و مالی  بدون لحاظ کردن خدمات بیمه برای رانندگان متخلف تبعات ناگواری در پی دارد، گفت: براساس قانون رانندگان موظلف به داشتن بیمه هستند و در صورت تصادف بدون داشتن بیمه‌نامه مکلف به پرداخت خسارت می‌شوند، حال چرا در این طرح مجدداً رانندگان متخلف را موظف به پرداخت خسارت کرده‌ایم؟

در پایان رأی‌گیری و پس از تصویب این طرح، محمدرضا باهنر نایب‌رئیس مجلس با بیان اینکه این مصوبه اقدام مبارکی در حمایت از نابینایان است، خواستار بررسی و تصویب جزئیات آن در کمیسیون اجتماعی شد./