نمایندگان باید بتوانند در استان‌ها به سازمان بازرسی درخواست نظارت و بازرسی دهند

نمایندگان باید بتوانند در استان‌ها به سازمان بازرسی درخواست نظارت و بازرسی دهند

Print Friendly, PDF & Email

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نماینده مردم قم به نقل از خبرگزاری خانه ملت،‌ احمد امیرآبادی فراهانی در نشست علنی امروز (چهارشنبه ۲۷ فروردین‌ماه) مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی ماده ۲ طرح دائمی شدن اصلاحات قانون تشکیل سازمان بازرسی کل کشور و پیشگیری وقوع تخلفات اداری در تذکر آیین‌نامه‌ای با بیان اینکه این ماده چند ابهام دارد و هم‌اکنون نمایندگان موافق ارجاع این موضوع به کمیسیون قضایی و حقوقی هستند، گفت: در بند ۳ ماده ۲ این طرح بحث بازرسی موردی مطرح شده که براساس آن کمیسیون اصل ۹۰ می‌تواند از سازمان بازرسی درخواست بازرسی و نظارت کند. از طرف دیگر به نظر من نمایندگان باید بتوانند در استان‌ها از این سازمان درخواست بازرسی داشته باشند.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در تبصره ماده ۲ آمده است که رسیدگی به تخلفات مقامات و کارکنان سه قوه و دستگاه‌های زیر نظر رهبر معظم انقلاب از بازرسی مستثنی هستند که این موضوع ابهام دارد. همچنین ابهاماتی وجود دارد که این موضوع مورد اختلاف سازمان بازرسی و شورای اسلامی شهر و روستا است که در این رابطه شوراهای عالی استان‌ها چندین بار ورود کرده اما قادر به رفع ابهام نبوده است.

وی با بیان اینکه هم‌اکنون معلوم نیست که مصوبات و اعضای شوراهای شهر و روستا زیر نظر کدام دستگاه هستند، گفت: امیدوارم نمایندگان به ارجاع این ماده به کمیسیون برای اصلاحات بیشتر رأی مثبت دهند.

محمدرضا باهنر نایب‌رئیس مجلس در پاسخ به تذکر این نماینده گفت: برخی بحث‌های مطرح شده پیشنهادات اصلاحی است و اما بخش دیگری از موضوعات مطرح شده در ماده ۲ این طرح باید رفع ابهام شود که منظور از کارکنان سه قوه آیا کارکنان حقوقی بوده و یا کارکنان اداری است.