امیرآبادی:دولت ها از درآمدهای نفتی به عنوان رانت استفاده می کنند

امیرآبادی:دولت ها از درآمدهای نفتی به عنوان رانت استفاده می کنند

Print Friendly

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نماینده مردم قم،مناظره این هفته ۱۰ بهمن ماه با حضور احمد امیرآبادی فراهانی  نماینده مردم قم  و عضو کمیسیون تلفیق بودجه ۹۴ ، غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی نماینده و عضو کمیسیون برنامه ، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی، محمد حسین حسین زاده بحرینی نماینده مردم مشهد و عضو کمیسیون تلفیق بودجه ۹۴ ، فرهاد دژ پسند  معاون بودجه سازمان مدیریت و  برنامه ریزی ، حجت الله عبدالملکی عضو هیئت علمی دانشگاه امام صادق (ع) برگزار شد.

احمد امیرآبادی فراهانی  نماینده مردم قم  و عضو کمیسیون تلفیق بودجه ۹۴ در ابتدای سخنان خود گفت: عدم وابستگی بودجه به نفت سال هاست که مطرح شده است اما آنچه مهم است تا امروز این اتفاق نیفتاده است.
امیرآبادی فراهانی در ادامه افزود: آنچه در طول ۴ سال اتفاق افتاده است این است که بودجه هنوز به نفت وابستگی دارد و دلیل آن هم دسترسی راحت دولت به درآمدهای نفتی است که اگر دست از خام فروشی بردارند می توانند از راه های جایگزین از جمله مالیات استفاده کنند.
نماینده مردم قم تصریح کرد: برای راه های جایگزین مثل مالیات باید به مردم پاسخگو باشند اما در درآمدهای نفتی هیچگونه پاسخگویی به مردم صورت نمی گیرد.
عضو کمیسیون تلفیق بودجه ۹۴ در پایان اضافه کرد: در این روزها که در آمدهای نفتی ما به حداقل رسیده بایددر خصوص بودجه تصمیم گیری جدی صورت گیرد. از نظر من فرصت سوزی هایی در این خصوص و استفاده از راه های جایگزین صورت گرفته است.

احمد امیرآبادی عضو کمیسیون برنامه و بودجه در این برنامه با اشاره به شرایط مناسب برای کاهش وابستگی بودجه به درآمدهای نفتی، گفت: موضوع توقف وابستگی بودجه به نفت سال ها مطرح شده است، اما تا این روز این اتفاق نیفتاده است. سیاست های ابلاغی برنامه پنجم به ویژه در بند ۲۲ درباره تغییر نگاه به منابع و سرمایه های زاینده اقتصادی و ایجاد صندوق توسعه ملی تاکید شده است.

وی افزود: در این بند قطع وابستگی کشور به درآمدهای نفتی تا پایان برنامه پنجم مورد تاکید قرار گرفته است اما تا کنون تحقق پیدا نکرده است. دولت ها از این درآمدهای نفتی به عنوان رانت استفاده می کنند. باید از خام فروشی دست برداریم که راه آنها ساماندهی مالیات ها است.ا

میرآبادی تاکید کرد: دولت ها درباره راه های جایگزین نظیر مالیات باید پاسخگوی مردم باشند. در خصوص درآمدهای نفتی مسوولان دولتی پاسخگوی مردم نیستند. فرصت سوزی های زیادی شده است، می توانستیم از درآمدهای سرشار نفتی برای سرمایه گذاری های کلان استفاده می کنیم اما امروز درآمدهای نفتی به حداقل رسیده و برای کشور مشکل ایجاد کرده است.

وی با تاکید بر اینکه باید وابستگی بودجه به درآمدهای نفتی را قطع کنیم، اظهار داشت: از این فرصت باید بهترین استفاده را داشته باشیم. دولت و شرکت های دولتی می توانند در هزینه های جاری صرفه جویی داشته باشد. برخی از سفرهای خارجی کاملا بیهوده است و اثری برای کشور ندارد، چاره ای نداریم برای کاهش هزینه ها این سفرها را کاهش دهیم، گرچه برخی سفرها بسیار اهمیت دارد.

امیرآبادی تصریح کرد: برخی از همایش ها که سالانه در کشور برگزار می شود، توجیهی ندارد و برای کاهش هزینه ها باید بسیاری از آن را قطع کنیم. گر چه کسری های موجود و ۷۱ هزار میلیارد تومان وابستگی به درآمدهای نفتی با حذف این همایش ها حل نمی شود، باید راه حل اساسی بیابیم.

وی با اشاره به اینکه دولت مجلس را در کار انجام شده قرار می دهد، گفت: ما امروز باید بتوانیم مشکل فرهنگیان را حل کنیم. دولت مشکل فرهنگیان را به وجود آورده و آن را به گردن دولت انداخته است. یا مثلا استخدام در استانداری ها که امروز مشکل بودجه ای است، دولت آن را به وجود آورده است. نمایندگان ملت هم باید مشکل مردم را حل کنند که البته این اقدامات حاصل کارهای دولت است و مجلس را در مواجهه با آن قرار داده است.

نماینده مردم قم تصریح کرد: قوه مجریه متاسفانه بودجه برخی نهادهای حاکمیتی نظیر صدا و سیما را به خوبی ندیده است. در حالی که بودجه خود و برخی دستگاه های مرتبط با خود را افزایش قابل توجهی داده است. بودجه صدا و سیما بسیار مهم است و این سازمان مهم نباید از هر طریق سعی کند که نیازهای اعتباری خود را تامین کند. از سویی در مقابله با رسانه های معاند نیاز به اعتبارات دارد و باید نیازهای این سازمان تامین شود. بودجه قوه قضاییه نیز همینگونه است. دولت باید دستگاه های خارجی از قوه مجریه را نیز به خوبی ببیند.