امیرآبادی در بازدید از سدکوچری:آبگیری تا یک ماه آینده به اتمام می رسد

امیرآبادی در بازدید از سدکوچری:آبگیری تا یک ماه آینده به اتمام می رسد

Print Friendly, PDF & Email

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نماینده مردم قم، احمد امیرآبادی فراهانی به همراه حجت الاسلام والمسلمین آشتیانی ومسگری مدیر عامل آب منطقه ای قم و صادق پور آب روستایی و بیاتی رئیس شورای شهر از سد ۱۵ خرداد و کوچری و مسیر انتقال آب از سرشاخه های دز به سمت قم بازدید نمودند.
بازدید از تأسیسات و سد ۱۵ خرداد،، تونل و تلمبه خانه انتقال آب، روند اجرای سد کوچری وآبگیری سد از برنامه های این بازدید بود.
ودر جلسه ای که در محل کارگاه سد کوچری برگزار گردید، مهمترین مشکلات و مسائل پیش روی تکمیل پروژه انتقال آب به قم و آبگیری سد با حضور پیمانکاران و کارشناسان طرح، مورد بررسی قرار گرفت.
انتقال آب از سرشاخه های دز به قمرود از حدود ۲ سال پیش آغاز شده که برای بهره برداری کامل از آن باید سد مخزنی کوچری به اتمام برسد.
امیرآبادی خاطرنشان کرد:برای اتمام انتقال آب به قم کارهای خوبی صورت گرفته و ساخت سد کوچری پیشرفت خوبی داشته که به ۲۵ میلیارد تومان اعتبار برای تملک نیاز داشت که این اتفاق نیز افتاد و تملک روستای کوچری نیز انجام شده و سد نیز در حال آبگیری می باشد و بیشتر از۹۰ درصد ساخت آن انجام شده و مراحل پایانی خود را می گذارند. و حضور ما نیز در این سد این بود که از نزدیک شاهد آبگیری این سد باشیم که امیدواریم تا ماه آینده آبگیری آن به اتمام برسد.
وی در پایان با توجه به اهمیت حیاتی سد کوچری به عنوان یکی از بخش‌های مهم و ضروری در مسیر تکمیل کامل چرخه پروژه آبرسانی قم، پیگیری‌های موثری از طریق استان و دولت برای تامین منابع مالی مورد نیاز در ساخت این سد انجام بگیرد و ما نمایندگان استان نیز در حال پیگیری هستیم تا بزودی مشکل پیمانکاران برای تامین منابع مالی این پرو‍ژه حل شود.
قابل یادآوری است که سد کوچری در ۸ کیلومتری جنوب غربی شهرستان گلپایگان با ارتفاع ۷۳ متر از کف و ۹۶ متر از پی، با حجم بدنه ۷/۴ میلیون متر مکعب و با حجم مخزن ۲۰۷ میلیون متر مکعب احداث خواهد شد که بتواند آب شرب شهرهای مورد نظر را تأمین نماید .آب ذخیره شده در سد کوچری توسط خط لوله ای به طول ۱۰۸ کیلومتر به تصفیه خانه دودهک انتقال و از آنجا توسط خط لوله ای به طول ۷۲ کیلومتر به شهر قم خواهد رسید.
در مسیر این خط لوله شهرهای خوانسار ، گلپایگان ، خمین ، محلات ، نیمور ، سلفچگان و ساوه نیز از آب انتقال یافته بهره مند خواهند گردید.