رئیس هیئت تحقیق و تفحص از وزارت صنعت در گفتگو با فرارو خبر داد:کشف یک  نیمچه زنجانی !

رئیس هیئت تحقیق و تفحص از وزارت صنعت در گفتگو با فرارو خبر داد:کشف یک نیمچه زنجانی !

Print Friendly, PDF & Email

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نماینده مردم قم،یکی از نمایندگان امضا کننده نامه درخواست برخورد با بابک زنجانی، ابراز امیدواری کرد که برخورد با این فرد سرآغاز برخورد با مفسدان اقتصادی دیگر از جمله فردی که به گفته این نماینده، کمیته تحقیق و تفحص از وزارت صنعت، معدن و تجارت به نمونه ای مشابهه او یا «نیمچه زنجانی» رسیده، شود.

دیروز ۱۲ نفر از نمایندگان مجلس با ارسال نامه ای سرگشاده به حسن روحانی، علی لاریجانی وه صادق لاریجانی رؤسای قوای مجریه، مقننه و قضائیه خواستار پیگیری قاطعانه پرونده بابک زنجانی شدند.امضا کنندگان این نامه خطاب به سران قوا تاکید کردند که دلایل کافی برای تعقیب بابک زنجانی در دست است.

احمد امیرآبادی فراهانی، نماینده قم در مجلس از جمله امضاکنندگان این نامه در   گفتگو با فرارو   درباره دلایل انتشار این نامه گفت: به هر صورت به طور گسترده مباحث زیادی درباره بابک زنجانی، مطرح است که متاسفانه رسانه ملی هم در دامن زدن به این مباحث دخیل بوده است.

وی افزود: به هر حال برای افکار عمومی سوالات زیادی پیرامون این فرد مطرح شده است که او با این سن کم چگونه به چنین سرمایه ای دست پیدا کرده است و آیا از رانت های غیر قانونی استفاده کرده است یا نه.

امیرآبادی ادامه داد: به هر حال دستگاه های حکومتی در مظان اتهام به همکاری به این فرد هستند بر اساس ضروری سابقه و نحوه دستیابی این فرد به چنین حجم از سرمایه ای مورد بررسی قرار گیرد تا هم اتهام از دستگاه های حکومتی دور شود و هم از خود این فرد اگر خطایی مرتکب نشده است.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس درباره اینکه چرا به موضوع فساد به صورت کلان نگاه نمی شود و معمولا پس از بر سر زبان افتادن برخی اسامی مسوولان تازه به فکر مبارزه با فساد می افتند گفت: اتفاقا یکی از موضوعاتی که ما در این نامه خطاب به سران قوا مورد توجه قرار همین مسئله است یعنی پرداختن به فساد اقتصادی به طور ریشه ای.

وی افزود: به هر حال ما معتقدیم که سال ها مماشات با فساد مالی و اداری، متاسفانه کشور را به سمت فساد سیستمی سوق داده است. یعنی بروز فساد تنها متوجه یک فرد نیست و فسادی رخ نمی دهد مگر اینکه سیستمی از فرد فاسد حمایت کند. به همین دلیل هم شاهد هستیم که افراد در زمان های نسبتا کوتاه به ثروت های افسانه ای دست می کنند.

نماینده قم ادامه داد: بر این اساس مبارزه با فساد امکان پذیر نیست مگر آنکه ساختار ها و روش ها تغییر کند، چرا که تاکنون ساختار ها و روش های که پیش گرفته شده پاسخگوی مبارزه با فساد نبوده است و نتوانسته مانع از تداوم ثروت اندوزی های سیستمی و فردی شود.

امیرآبادی با تاکید بر اینکه یکی از الزمات مبارزه با فساد حمایت از رسانه های آزاد است گفت: تا زمانی که این امکان فراهم نشود که رسانه ها آزادانه و با حفظ حرمت اشخاص و گروه ها، بر جریانات قدرت و ثروت نظارت کننده، مبارزه همه جانبه با فساد ممکن نخواهد شد.

وی افزود: درباره نقش و وظیفه مجلس برای مبارزه با فساد گفت: اولا یک نکته را در نظر داشته باشیم متاسفانه با توجه به اینکه مشکلات در استان ها آنقدر زیاد است و مردم هم به حق انتظاراتی برای حل مشکلات خود دارند بخش عمده ای از وقت نمایندگان صرف امورات جاری حوزه های انتخابی می شود و به همین دلیل بسیاری از نمایندگان دچار روزمرگی شده اند از انجام وظیفه اصلی خود یعنی نظارت تا حدود زیادی غافل شده اند.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس افزود: با این حال مجلس در حد وسع و توانش توجه ویژه ای به مبارزه با فساد دارد و بر همین اساس کمیته ویژه مبارزه با فساد اداری در کمیسیون اصل ۹۰ تشکیل شده است تا به طور جدی بررسی پرونده های فساد مالی و اداری را در دستور کار قرار دهیم.

وی ادامه داد: از سوی دیگر کمیته های تحقیق و تفحص مجلس به طور مستمر مشغول هستند که حاصل نمونه ای از آن با انتشار گزارش تحقیق و تفحص از سازمان تامین اجتماعی به اطلاع افکار عمومی برسید.

رئیس هیئت تحقیق و تفحص از وزارت صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: همچنین در حال حاضر کمیته تحقیق و تفحص از وزارت صنعت، معدن و تجارت فعال است و در حال تهیه گزارش از این وزارت خانه است که تاکنون در پی تحقیقات به عمل آمده توانسته ایم به یک نیمچه زنجانی دست پیدا کنیم.

امیرآبادی ادامه داد: با تکمیل تحقیقات، این فرد را که با رانت توانسته بود به مجوز واردات کالاهای استرتژیک همچون گندم، شکر و دان مرغ با دلار دولتی دست پیدا کرده بود و آن را با قیمت بسیار بالا وارد بازار کند را معرفی خواهیم کرد.

وی درباره اینکه آیا احتمالا این فرد هم به سرنوشت سعید مرتضوی دچار می شود و با در اختیار داشتن مصونیت از محاکمه فرار خواهد کرد یا نه گفت: من بعید می دانم که آقای مرتضوی هم برخوردار از مصونیت باشد، مجلس گزارش تحقیق و تفحص از سازمان تامین اجتماعی را تهیه کرد و آن را در اختیار قوه قضاییه قرار داد که با نوبت رسیدگی متخلفات این پرونده به میزان تخلفاتی که کرده اند مورد محاکمه قرار می گیرند و برخورد لازم با آن ها صورت خواهد گرفت.