امیرابادی نماینده مردم قم در مجلس:مسئله آب باید اولویت اول مسئولین در تمام سطوح باشد

امیرابادی نماینده مردم قم در مجلس:مسئله آب باید اولویت اول مسئولین در تمام سطوح باشد

Print Friendly

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نماینده مردم قم ،در این دیدار نماینده مردم قم ضمن  بیان این که مسئله آب باید اولویت اول مسئولین در تمام سطوح باشد اظهار داشت: باید نگاه به آب ملی داشت و با همدلی و حمایت وکمک همه جانبه می توان همه مشکلات مردم را برطرف کرد.

امیرآبادی گفت: در بودجه سال ۱۳۹۵ به مانند سال گذشته مبلغ۵۰۰ میلیون دلار از محل صندوق توسعه برای توسعه و ساخت مجتمع های آبرسانی روستایی در نظر گرفته شده و سهم بسیار مناسبی هم برای روستاهای استان قم تعیین شده است.

وی افزود: وزارت نیرو باید با مدیریت یک پارچه حوزه های آبی کشور را بوجود آورد و تا عایدی آن برای کل کشور باشد نه یک منطقه خاص چنانچه یک روستا از آب با EC مناسب برخوردار باشد تا حتی برای استفاده دام طیور از آن استفاده کنند و روستای در نزدیکی آن با تانکر سیار آبرسانی شود.

نماینده مردم قم در مجلس ادامه داد: نکته بسیار مهمی در مسئله آب استفاده بهینه و مدیریت صحیح مصرف آب است چنانچه مجلس در مصوبه جدید خود آبیاری به شکل غرق آبی را ممنوع و بودجه مناسبی برای روش های بهینه آبیاری در نظر گرفته است.

منتخب اول مردم شریف استان قم، مشکل بزرگ شبکه های آبرسانی روستایی را پرت شدید آب دانست و افزود: عوامل ایجاد پرت آب مواردی چون فرسودگی شبکه های تولید، انشعابات غیرمجاز آب و کنتورهای خراب مشترکین است که لازم است شرکت های آبفار در این خصوص برنامه ریزی های جامع و بلند مدتی داشته باشند تا بتوان به بهترین نحو خدمت رسانی کرد.

وی در پایان افزود: برنامه ریزی شده است تا با حضور هفتگی در روستاها از نزدیک با مشکلات مردم آشنا شد تا بتوان در اسرع وقت نسبت به رفع مشکلات ایشان اقدام شود چنان چه در ۴ سال گذشته این کار با موفقیت انجام شد که حاصل آن اجرای پروژه های مهم آبرسانی در مناطق پرچالشی چون بخش کهک و سلفچگان بود .

مدیرعامل شرکت آبفار قم در ابتدای این نشست ضمن تبریک موفقیت ایشان در کسب آرای مردم اعلام کرد: در سال گذشته در امر آبرسانی با حمایت شما و دیگر مسئولین استانی و با برنامه ریزی صحیح و دقیق بسیاری از پروژه های نیمه تمام به اتمام رسید و اکثر مشکلات آبرسانی در روستاها یا برطرف گردید و یا کم شد و در کل رضایت نسبی حاصل شد.

مهندس صادق پور افزود: مردم روستاهایی چون ونارچ مجتمع ساریه خاتون و دیگر روستاهای کمبرخوردار که داشتن آب کافی و با کیفیت برایشان آرزو بود با یاری خداوند و حمایت های تمام مسئولین استانی و کشوری در حال حاظر از آب شرب بهداشتی و پایدار برخورداراند که شاهد آن روستای ونارچ است که توسط جنابعالی کلنگ زنی شد.

وی در ادامه گزارش روند اجرایی پروژه های آبرسانی روستایی گفت: پروژه مجتمع آبرسانی چاله گنبد که در اواخر سال پیش اجرایی شد با پیشرفت ۴۰ درصدی در حال اجراست و علی رقم تخصیص ناقص بودجه پروژه های با قوت در حال اجراست.

مدیرعامل آبفا روستایی قم افزود: برای حل مشکل آب روستاهای منطقه قمرود پروژه های کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت در نظر گرفته شد، از جمله حفر و تجهیز ۳ حلقه چاه قمرود، ملک قلعه و صید آباد و تجهیز و راه اندازی ۱۰ دستگاه آب شیرین کن و در بلند مدت هم انتخاب مشاور با تجربه برای بهره مندی منطقه از آب سرشاخه های دز.

وی مهمترین کار در امر آبرسانی به روستاها را مدیریت مصرف دانسته و بیان داشت: طبق فرمایش مقام معظم رهبری با همدلی و حرکت در چارچوب اقتصاد مقاومتی می توان با اصلاح الگوی مصرف آب و مدیریت منابع موجود از اتلاف سرمایه و منابع آبی جلوگیری کرد و نیاز به اجرای پروژه های جدید نبود که ضمن ارایه خدمت متاسفانه آسیب هایی به منابع طبیعی و ذاخیر آبی ایجاد می نماید.

مهندس صادق پور درپایان به عنوان نماینده و عضو وزارت نیرو از تلاش ها و پیگیری های آقای امیرآبادی تشکرکرد و گفت: مهندس جانباز مدیرعامل شرکت مهندسی آبفا کشور نیز از از تلاش ها و خدمات شما امر آبرسانی روستاهای کل کشور و بخصوص استان قم تشکر نمودند و اینجانب از  طرف ایشان مراتب قدردانی و تشکرشان را به جنابعالی اعلام می دارم.