امیرآبادی فراهانی:ایجاد ثبات نسبی در تعرفه‌ها ویژگی مثبت لایحه بودجه ۹۵/سهم بالایی برای افزایش بنیه دفاعی کشور دیده شده است

امیرآبادی فراهانی:ایجاد ثبات نسبی در تعرفه‌ها ویژگی مثبت لایحه بودجه ۹۵/سهم بالایی برای افزایش بنیه دفاعی کشور دیده شده است

Print Friendly

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نماینده مردم قم، احمد امیرآبادی فراهانی در نشست علنی امروز (یکشنبه، ۲۲ فروردین) مجلس شورای اسلامی، در جریان بررسی لایحه بودجه ۹۵ کل کشور در موافقت با این لایحه، گفت: زحمات بسیاری برای بررسی و تصویب لایحه بودجه در کمیسیون تلفیق مجلس صورت گرفته است.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه یکی از نکات مثبت لایحه بودجه ۹۵ کل کشور تلاش برای جلوگیری از افزایش نرخ تورم بوده است افزود: در جریان بررسی این لایحه هیچ تعرفه ای از جمله نرخ مالیات، آب و برق و حتی اخذ گواهینامه افزایش نیافته است از این رو جلوی فشار تورمی گرفته شده است.

وی ادامه داد: در دوره ای که ما در حال رکود هستیم چون داد و ستدی صورت نمی گیرد نرخ های مالیات افزایش نمی یابد و با مسدود سازی مسیر افزایش تعرفه ها به ثباتی نسبی کمک کرده ایم.

امیرآبادی فراهانی ادامه داد:همچنین سیاست‌های کلی نظام در اسناد بالادستی به خوبی در لایحه بودجه دیده شده است که این نکته نیز از نقاط قوت لایحه بودجه ۹۵ کل کشور است.

وی با اشاره به دقت کمیسیون تلفیق در بررسی لایحه بودجه ۹۵ کل کشور گفت: با توجه به دقت این کمیسیون تعرضی به قوانین دائمی انجام نشده است.

این نماینده مردم در مجلس نهم با یادآوری دو اقدام مهم انجام شده در راستای بررسی بودجه ۹۵ کل کشور گفت: در جریان بررسی این لایحه توجه به افزایش بنیه دفاعی کشور با اختصاص ردیفی مجزا به آن و همچنین توجه به حاشیه کلان شهرهای مذهبی از حیث اختصاص بودجه مدنظر قرار گرفته است.

وی افزود: اختصاص ۱۸۹۰ میلیارد تومان برای موضوع امنیت داخلی و ۷۱۰ هزار میلیارد تومان در بخش فرهنگ نیز اعتباراتی است که به درستی در لایحه بودجه ۹۵ دیده شده است.

نماینده مردم قم در مجلس نهم، با بیان اینکه برای جبران کمبود نقدینگی در حوزه تولید در لایحه بودجه ۹۵ کل کشور ۳۰۰ میلیارد تومان به این حوزه اختصاص داده شده است تصریح کرد: این میزان اعتبار در قالب یارانه تسهیلات بانکی ارائه خواهد شد.

این نماینده مردم در مجلس نهم با اشاره به دیگر ویژگی های مثبت لایحه بودجه ۹۵ کل کشور گفت: در جریان بررسی این لایحه ۱۳۴۰ میلیارد تومان به حوزه راه روستایی، راه آهن و بهیاری ها اختصاص داده شده است که همه این موارد از ردیف های متفرقه به ردیف اصلی بوده است.

.وی ادامه داد: همچنین اختصاص ۴۰۰ میلیارد تومان به بخش آموزش عالی و آموزشگاه‌ها و ۱۳۴۰ میلیارد تومان به راه روستایی و راه‌آهن نیز از دیگر نقاط قوت لایحه بودجه در سال ۹۵ است.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی، یادآور شد: توجه به راه روستایی در لایحه بودجه و همچنین نیاز بخش درمان نیز قابل اتکا و قابل ملاحظه است. به طوری که با توجه به بدهی ۷۰۰۰ میلیارد تومانی بخش سلامت و بیمه‌های سلامت پیش‌بینی ۱۰۰۰ میلیارد تومان تسهیلات به این بخش می‌تواند امیدواری‌هایی را برای تصویه این بدهی‌ها ایجاد کند که در این صورت شاهد حرکت رو به جلوی بخش بهداشت و درمان خواهیم بود.