تلاش نمایندگان مجلس برای افزایش اختیارات شوراها/احیای مدیریت واحد شهری در برنامه ششم توسعه

تلاش نمایندگان مجلس برای افزایش اختیارات شوراها/احیای مدیریت واحد شهری در برنامه ششم توسعه

Print Friendly, PDF & Email

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نماینده مردم قم، احمد امیرآبادی فراهانی عصر امروز در جلسه شورای اسلامی استان که در سالن جلسات فرمانداری برگزار شد با اشاره به اینکه نمایندگان در مجلس تلاش زیادی برای افزایش اختیارات شوراها داشتند که تاکنون به نتیجه نرسیده است اظهار داشت: این موانع هنوز هم وجود دارد و تلاش‌های مجلس تاکنون نتیجه نداده است چرا که نوع نگاه شورای نگهبان به شوراها با نگاه نمایندگان متفاوت است.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه شرایط انتخاب شوندگان در قانون فعلی نسبت به کارکرد شوراها باید به روزرسانی شود افزود: آنچه امروز در مجلس شورای اسلامی پیگیر آن هستیم مربوط به مسئله شرایط انتخاب شوندگان در شوراهاست که بعد از تعطیلات تابستان این مسئله پیگیری خواهد شد.

عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه افرادی که در شوراها وارد می‌شوند باید در سطح تحصیلات و تجربه کاری به گونه‌ای باشند که بتوانند شهر را اداره کنند تصریح کرد:‌ تحصیلات، تجربه و سوابق از مسائلی است که نسبت به جمعیت شهرها و روستاها شرایط انتخاب شوندگان تعیین می‌شود.

امیرآبادی با تاکید بر لزوم احیای مدیریت واحد شهری دربرنامه ششم توسعه عنوان کرد: مدیریت واحد شهری همواره با مقاومت دولت‌ها مواجه شده است و همیشه به این مسئله نگاه سیاسی شده که لازم است اتفاق بیفتد.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه عملکرد شوراها در برخی شهرها سبب تشدید سخت‌گیری‌ها شده است ادامه داد: درآمد پایدار شهرداری‌ها نیز از دیگر مسائلی است که شهرداری‌ها دست از تراکم فروشی بردارند.

وی با انتقاد از پرداخت هزینه‌ها از جیب مردم گفت: این مسئله روز به روز هم در حال افزایش است و نمی‌شود همه هزینه‌های کشور را از جیب مردم برداریم، افزایش کرایه اتوبوس‌ها نیز که از مخالفان آن هستم نیز به خاطر خوب اجرا نشدن قانون است.

امیرآبادی با تاکید براینکه باید یک سوم هزینه را شهرداری، یک سوم دولت و یک سوم آن را مردم بپردازند اظهار داشت: شهرداری و دولت سهم خود را نمی‌دهند و کل هزینه را از مردم می‌گیرند، همه باید به وظیفه خود عمل کنند.

نماینده مردم قم با بیان اینکه در بحث درآمدهای پایدار قوانین تصویب می‌شود اما اجرا نمی‌شود افزود: می‌گویند پول به خزانه برود بعد برداشت شود ولی نکته اینجاست پولی که به خزانه برود مگر به همین راحتی برگردانده می‌شود؟ ارزش افزوده که صراحتا در قانون آمده باید خرج شهرداری شود اما مگر می‌شود؟

عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه خط مقدم خدمات رسانی به مردم شهرداری‌ها و شوراها هستند عنوان کرد: در تلاشیم که در برنامه ششم توسعه بتوانیم شوراها را به جایگاه واقعی خودشان برسانیم.

وی با اشاره به مسائل استانی قم ادامه داد: یکی از مشکلات اساسی در روستاهای قم مسئله آب آشامیدنی است که در حال حاضر به ۲۸ روستا آبرسانی با تانکر صورت می‌گیرد، برخی روستاها هم هستند که روزانه ۲ ساعت آب دارند که برنامه جامعی از آب و فاضلاب روستایی خواسته شده است.

امیرآبادی با بیان اینکه در تلاشیم برای تامین آب روستاهای دستجرد و جعفریه براساس رایزنی با وزارت نیرو برای انتقال آب از انشعاب انتقال به ساوه برای آبرسانی استفاده کنیم خاطرنشان کرد: دو انشعاب برای جعفریه و دستجرد و روستاهای آن طی دو سال آینده تامین خواهد شد.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی با تاکید براینکه تلاش می‌کنیم تا پایان سال ۹۶ آبرسانی با تانکر به روستاها نداشته باشیم تصریح کرد: گازرسانی به روستاها با جدیت دنبال می‌شود در گازرسانی به روستای قاهان تلاش‌هایی صورت گرفته که با کارشکنی مانع دستیابی به این موضوع شدولی هنوز پیگیریم.

به گفته وی، سه راه روستایی قم- سلفچگان، قم- جعفریه و قم-کهک در دستور کار مجمع نمایندگان استان است.