امیرآبادی فراهانی طی جلسه با روسای کانون های بازنشستگی نیروهای مسلح کشور و استانی؛  تامین بودجه برای پرداخت ۳۶۰ وام ۵ میلیون تومانی به بازنشستگان/پیگیری برای اختصاص بیمارستانی دیگر به بازنشسته های استان

امیرآبادی فراهانی طی جلسه با روسای کانون های بازنشستگی نیروهای مسلح کشور و استانی؛ تامین بودجه برای پرداخت ۳۶۰ وام ۵ میلیون تومانی به بازنشستگان/پیگیری برای اختصاص بیمارستانی دیگر به بازنشسته های استان

Print Friendly, PDF & Email

مشکلات بازنشستگان نیروهای مسلح با حضور نماینده مردم قم و روسای کانون های بازنشستگی استان قم و کشور مورد بررسی قرار گرفت.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نماینده مردم قم، احمد امیرآبادی فراهانی عضو هیئت رئیسه مجلس امروز طی نشستی در محل هیئت رئیسه مجلس با رئیس کانون سازمان بازنشستگی نیروهای مسلح کشور و روسای کانون های بازنشستگان ارتش، سپاه، نیروی انتظامی و وزارت دفاع استان قم مشکلات بازنشستگان این استان را مورد بحث و بررسی قرار دادند.

در ابتدای جلسه روسای کانون های بازنشستگی نیروهای مسلح ضمن تقدیر از زحمات و تلاش های امیرآبادی فراهانی در پیگیری حل مشکلات بازنشستگان نیروهای مسلح به بیان مشکلات بازنشستگان استان قم پرداختند.

آنها مهمترین مسائل و دغدغه بازنشستگان نیروهای مسلح را تبعیض حقوقی میان بازنشستگان قبل از سال ۸۶ با بعد از آن، بیماری های صعب العلاج و تامین دارو، میزان بیمه عمر و عدم بودجه کافی برای ارائه وام به بازنشستگان نیازمند برشمردند.

مدیر عامل سازمان تامین اجتماعی استان قم در این جلسه گفت: استان قم هفت هزار نفر بازنشسته دارد و با وجود آنکه سهم بودجه این استان تخصیص یافته اما میزان و حجم نیازمندها، بودجه بیشتری را می‌طلبد.

وی ادامه داد: نوع تقدیر در امور بازنشستگان نیروهای مسلح مشکلات را تقریبا کاهش داده و چالش های موردی را به صفر رسانده است.

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی استان قم تأکید کرد: بازنشستگان در حوزه درمانی مشکلاتی دارند که قوانین ابلاغیه ستاد کل پاسخگو نیست، مانند تامین داروهای خارجی برای جانبازان و متاسفانه هر روز وزارت بهداشت برخی اقلام دارویی را از لیست بیمه حذف می کند.

در ادامه رئیس کانون ناجای قم بیان کرد: این کانون ۲۱۷۰ عضو دارد و بحث تبعیض حقوق دریافتی میان بازنشستگان قبل از سال ۸۶ با بعد از آن موجب نارضایتی آنها شده است.

وی تصریح کرد: باید رویکرد و دستورالعملی برای تامین نیازمندی ها و حمایت از بیماران صعب العلاج سرطانی و قطع نخاعی تدوین شود.

رئیس کانون ناجای قم گفت: حدود هفتاد نفر از اعضای کانون ناجا مستأجر هستند که با حقوق پایین بازنشستگی دچار مشکل شده اند ما اکنون ۲۷۰ نفر متقاضی دریافت وام داریم که نمیتوان به تمامی آنها این وام را پرداخت کرد.

وی همچنین پیشنهاد کرد میزان درصد تخفیف و ارائه یارانه در خرید با کارت های حکمت از اتکا را مستقیما به این کارتها ریخته شود تا بازنشستگان بتوانند از دیگر مراکز خرید هم اقلام مورد نیازشان را خریداری کنند.

رئیس کانون ناجای قم ضمن انتقاد به عملکرد بیمه کوثر هم گفت: میزان پرداختی بیمه های عمر و حوادث توسط بیمه کوثر موجب نارضایتی بسیاری از بازنشستگان نیروهای مسلح شده است.

رئیس کانون بازنشستگان سپاه پاسداران هم در ادامه جلسه از نیاز به مسکن بسیاری از بازنشستگان خبر داد و افزود: برخی خانواده ها حتی با دریافت سی میلیون تومان وام قادر به خرید مسکن نبودند که سپاه توانست در زمینه تامین زمین ساخت مسکن به آنها کمک کند.

وی همچنین تصریح کرد: بحث افزایش حقوق بازنشسته ها هنوز عملی نشده است اگرچه طی ماه های اخیر پرداخت حقوق به آنها برخلاف گذشته نظم بهتری پیدا کرده است.

رئیس کانون بازنشستگان سپاه پاسداران بیان کرد: مهاجرپذیری قم یکی دیگر از مشکلات است زیرا اکثرا افراد بعد از بازنشستگی به قم می آیند و براین اساس بودجه در نظر گرفته شده برای ما کافی نیست.

محمودزاده رئیس کانون سازمان بازنشستگان نیروهای مسلح کشور در پاسخ به مطالبات روسای کانون های بازنشستگی نیروهای مسلح استان قم گفت: اکنون لایحه اصلاح قانون خدمات کشوری در کمیسیون اجتماعی در حال بررسی است که با اتمام و اجرای آن می توان به حل مشکلات بازنشستگان امید داشت.

وی تصریح کرد: به دلیل آنکه قانون خدمات کشوری برای بازنشستگان قبل از سال ۸۶ اجرا نشده است آنها وضعیت خوبی ندارند، همچنین قرار بوده از ۲۳ هزار میلیارد تومان بودجه برای بازنشستگان نیروهای مسلح، سازمان تامین اجتماعی تنها ۸۰۰ میلیارد تومان را پرداخت کند اما اکنون سازمان برنامه و بودجه اعلام کرده ما باید ۱۱۷۰ میلیارد تومان پرداخت کنیم.

محمودزاده ادامه داد: در صورت پرداخت این مبلغ ما باید آن را از حوزه خدمات اجتماعی کسر کنیم، ۶۸۵ هزار بازنشسته وجود دارد که قم تنها ۷ هزار نفر رو به خود اختصاص داده اما ما دو و نیم برابر دیگر استانها به قم کمک کرده ایم.

وی همچنین در پاسخ به پیشنهاد واریز یارانه ها به طور مستقیم به کارت حکمت هم گفت: اتکا به نیروهای مسلح ۱۵ درصد تخفیف می دهد اما به بازنشستگان ۳۰ درصد که میزان تخصیص یارانه به طور مستقیم به کارت بسیار کمتر است البته ما با فروشگاه رفاه هم در حال مذاکره هستیم تا بازنشستگان بتوانند با کارت حکمت از آنجا هم خرید کنند.

رئیس کانون سازمان بازنشستگان نیروهای مسلح کشور با اشاره به بیمه کوثر هم بیان کرد: با اصلاح قانون در اواخر سال ۹۴ رقم بیمه عمر افزایش پیدا کرد که هنوز آیین نامه اجرایی آن را وزارت دفاع ارائه نکرده است، همچنین سقف بیمه حوادث هم به ۵۵ میلیون تومان رساندیم.

در ادامه جلسه امیرآبادی فراهانی نماینده مردم قم ضمن تاکید بر حل مشکلات بازنشستگان در کشور گفت: با توجه به شرایط زندگی بازنشستگان میزان دریافتی آنها کفاف زندگی شان را نمی دهد و حتی باید آنها حقوقی بیشتر از شاغلان دریافت کنند.

وی ادامه داد: لایحه خدمات کشوری می تواند به بازنشسته ها کمک کند، نیروهای مسلح در تمامی کشورها جزو اولویت ها هستند اما در کشور ما دولت‌ها نگاه خاصی به نیروهای مسلح داشته و گاهی حتی با نگاهی حزبی و جناحی به آنها می نگرند.

عضو هیئت رئیسه مجلس با اشاره به تاکیدات مقام معظم رهبری بر تقویت نیروهای دفاعی و مسلح کشورمان افزود: دولت و مجلس باید به این موضوع توجه کنند متاسفانه ما در ساختار بودجه ریزی برای نیروهای مسلح و بازنشستگان مان دچار مشکل هستیم.

نماینده مردم قم در مجلس اظهار کرد: تمام تدابیر نیروهای مسلح، قوه قضاییه و صدا و سیما زیر نظر رهبری است اما بودجه آن توسط دولت ها پرداخت می شود که دولت ها هم در این میان فراز و فرودهایی را در قبال نیروهای مسلح داشته اند.

امیرآبادی فراهانی گفت: همیشه شاغلان در فعالیت های خود به بازنشستگان به عنوان آینده خودشان می نگرند لذا ما به عنوان نمایندگان مجلس و همچنین ایثارگر از پیگیری حقوقی نیروهای مسلح کوتاه نمی‌آییم.

وی ادامه داد: قم یک استان ویژه است زیرا مقام معظم رهبری بدون در نظر گرفتن شاخص خاصی قم را به استان تبدیل کردند، استان قم طی هشت سال گذشته پیشرفت های خوبی داشته و متأسفانه در گذشته حتی یک پل یا زیر گذر هم نداشت.

عضو هیئت رئیسه مجلس بیان کرد: جمعیت ۲۰۰ هزار نفری قم اکنون با وجود مهاجران به ۱۲۰۰ نفر رسیده که این خود مشکلاتی را ایجاد کرده است.

نماینده مردم قم گفت: بیشترین کمک را به نیروهای مسلح بنده و آقای لاریجانی داشته ایم، بنده دو هزار میلیارد تومان وام برای ارتش در بودجه سال ۹۷ قرار دادم زیرا مقام معظم رهبری در حکم موسوی وزیر دفاع فرموده بودند که باید به معیشت نیروهای مسلح رسیدگی شود و من به عنوان یک سرباز ولایت فقیه و اینکه آقای موسوی بچه حزب اللهی است، این کمک ها را انجام دادم.

امیرآبادی فراهانی با اشاره به به مشکلات درمانی بازنشستگان در قم تصریح کرد: بازنشستگان سپاه پاسداران هزینه ای را برای درمان در بیمارستان پرداخت نمی کنند اما دیگر بازنشستگان مبلغی را می پردازند لذا ما از وزارت بهداشت می خواهیم تا یک بیمارستان دیگر مانند بیمارستان حضرت معصومه یا شهدای میر گاه را در اختیار ناجا قرار دهد تا دیگر بازنشستگان هم بتوانند از این خدمات استفاده کنند.

در پایان نشست بعد از بررسی ها مقرر شد، یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان بودجه برای پرداخت ۳۶۰ وام ۵ میلیون تومانی در اختیار کانون های بازنشستگی استان قم قرار بگیرد.

مقرر شد، نماینده مردم قم در خصوص دلایل عدم پرداخت معوقات افزایش حقوق سال ۹۷ بازنشستگان نامه ای را به نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه نوشته و این موضوع را پیگیری کند.

همچنین قرار شد، این عضو هیئت رئیسه مجلس درباره عدم ابلاغ آیین نامه افزایش بیمه عمر بازنشستگان هم طی نامه ای به وزیر دفاع این موضوع را پیگیری کند.

انتهای پیام/