امیرآبادی طی تذکر در صحن مجلس؛  فرزندانم در سن شرعی و با بلوغ فکری و عقلی ازدواج کردند/مردم معترضند که چرا مسائل معیشتی در دستور کار مجلس قرار نمی‌گیرد

امیرآبادی طی تذکر در صحن مجلس؛ فرزندانم در سن شرعی و با بلوغ فکری و عقلی ازدواج کردند/مردم معترضند که چرا مسائل معیشتی در دستور کار مجلس قرار نمی‌گیرد

Print Friendly, PDF & Email

نماینده مردم قم در پاسخ به اظهارات تند امروز یکی از نمایندگان نسبت به وی طی تذکری با استناد به اصل ۷۹ گفت: امروز مشکل خانواده‌ها در کشور بیکاری، فقر و گرانی جهیزیه است و مردم معترضند چرا مسائل مهم معیشتی در دستور کار مجلس قرار نمی‌گیرد.

به گزارش خبرنگار مجلس گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، احمد امیرآبادی فراهانی نماینده مردم قم در صحن علنی امروز (چهارشنبه ۴ مهر ماه) طی تذکری با استناد به ماده ۷۹ آیین نامه داخلی مجلس در پاسخ به هاشمی نماینده مردم میاندوآب که در جریان بررسی یک فوریت ممنوعیت ازدواج دختران زیر ۱۳ سال و پسران زیر ۱۶ سال به وی انتقاد کرده بود، گفت: هاشمی به بنده اعلام کرد که آیا شما اجازه می‌دهید فرزندتان یا یکی از اقوام درجه سه شما در پایین‌تر از این سن ازدواج کند؟

وی تصریح کرد: بنده تنها در مخالفت با یک فوریت بررسی این طرح در مجلس صحبت کردم و به هیچ وجه بحثی بر روی محتوای آن ندارم، زیرا اکنون در مجلس بررسی طرح‌های فوریت مانند رسیدگی به معیشت مردم یا مبارزه با فساد در نوبت وجود دارد بر این اساس بنده تنها گفتم که یک فوریت این طرح اولویت اول نیست.

امیرآبادی فراهانی تأکید کرد: اینجا مجلس است و نمایندگان می‌توانند مخالف یا موافق صحبت کنند، اینکه دختر یا پسری با بلوغ فکری و عقلی ازدواج کند ایرادی ندارد و بنده هم تنها خواستم تا این طرح به صورت عادی بررسی شود.

عضو هیئت رئیسه مجلس افزود: هر دو فرزند من در سن شرعی و با بلوغ فکری و عقلی ازدواج کردند و این اقدام الگویی از حضرت زهرا(س) بود.

وی خطاب به هاشمی گفت: شما رئیس سازمان بهزیستی کشور بودید و بنده می‌پرسم که آیا سن ازدواج در کشور بالا رفته یا پایین آمده است؟ اکنون سن ازدواج بالا رفته و هر روز هم بیشتر بالا می‌رود، لذا مشکل اصلی مردم مهریه‌های سنگین و زندانی شدن مردم به دلیل گرانی روز به روز سکه است.

امیرآبادی فراهانی تصریح کرد:‌ امروز مشکل خانواده‌ها در کشور بیکاری، فقر و گرانی جهیزیه‌ است که موجب خجالت زدگی والدین در مقابل فرزندشان شده است.

نماینده مردم قم بیان کرد: برخی همکاران علی رغم شعارهای سیاسی مطالب فرعی و حاشیه‌ای را جای اصل می‌گذارند، عده‌ای هر روز هیئت رئیسه را مورد سوال قرار می‌دهند که چرا دستور کار این گونه تنظیم می‌شود، زمانی که این فوریت‌ها تصویب می‌شود هیئت رئیسه مکلف است آنها را در دستور کار قرار دهد در صورتی که مردم معترضند چرا مسائل مهم معیشتی در دستور کار مجلس قرار نمی‌گیرد.

شایان ذکر است، امروز در جریان بررسی یک فوریت طرح ممنوعیت ازدواج دختران زیر ۱۳ سال و پسران زیر ۱۶ سال امیرآبادی فراهانی در مخالفت با یک فوریت این طرح صحبت کرد و گفت: غیر از آنچه که تشخیص شرع مقدس اسلام است، یقینا شوران نگهبان آن را رد می‌کند علاوه بر آن مجلس نمی تواند به مصوبات مجمع تشخیص مصلحت نظام ورود کند. باید به این مسائل توجه کنیم تا در مجلس کار عبثی انجام نشود.

نماینده مردم قم در تهران مخالفت خود با فوریت این طرح را متوجه مشکلات اقتصادی کشور کرد و افزود: اصل مسئله این است که مردم با گرفتاری‌های عدیده اقتصادی دست به گریبان هستند. اولویت کشور امروز روز کوروش و تغییر ماده ۱۰۴۱ قانون مدنی نیست بلکه رسیدگی به مشکلات اقتصادی کشور و کاهش قدرت خرید مردم است.

این عضو هیات رییسه مجلس ادامه داد: در شرایطی که حقوق کارگر افزایش نیافته، قیمت انواع و اقسام کالاها توسط زالو صفت‌ها افزایش یافته است و نظارت جدی هم روی توزیع آنها نمی‌شود.

امیرآبادی افزود: نرخ دلار امروز از ۱۷ هزار تومان هم عبور کرد. باید به این مسئله فکر کنیم نه به دختر خانمی که ظاهرا غیرایرانی هم هست و والدینش اجازه ازدواج داده‌اند، اما به خاطر توقف اجرای حکم عقد این دختر خانم توسط دادستان. این مسئله اولویت ندارد.

نماینده مردم قم در مجلس تاکید کرد: به فوریت طرح اصلاح ماده ۱۰۴۱ قانون مدنی رای ندهید تا طرح‌های اولویت‌دار در دستور کار مجلس قرار گیرد.

اما همایون هاشمی دیگر نماینده مردم در موافقت با درخواست فوریت، گفت: آقای امیرآبادی برای شما واقعا متاسفم که این حرفها را زدید و حق مطلب را خراب کردید.

نماینده مردم میاندوآب در مجلس ادامه داد: در مباحث اجتماعی یک فرد، مساوی با کل ملت است. چطور قضیه‌ای به این بزرگی را کوچک کردید؟ شما به فرزندان خودتان که نه به اقوام درجه سوم‌تان اجازه می‌دهید تن به چنین ازدواج‌هایی بدهند؟ بنده به عنوان یک کنشگر اجتماعی از حرف شما، دلم سوخت. چطور اجازه دادید در چند دقیقه مسیر طرح را به جایی برید که انسان فکر کند غیرواجب است در حالی که از اوجب واجبات است.

وی تاکید کرد: اگر به دختر خانمی ظلم مضاعف می‌شود مجلس به عنوان سکاندار کشور باید جلوی ظلم را بگیرد. دست بوس شما هستم به این مسئله اخلاقی و اجتماعی اهمیت بدهید چرا که آسیب‌های اجتماعی در اوج خودش است. عمده طلاق‌ها ناشی از ازدواج‌های زودهنگام است. آیا باید چشم بر آثار روانی و اقتصادی و جنایی این ازدواج‌ها بست؟ با حداکثر آراء فوریت این طرح را تصویب کنیم.

این صحبت‌های نماینده مردم میاندوآب در مجلس انتقاد نماینده مخالف فوریت طرح مذکور را در پی داشت. امیرآبادی خواستار دادن تذکر اصل ۷۹ شد اما علی مطهری رییس جلسه سخنان هاشمی را در سطحی ندانست که امیرآبادی بخواهد تذکر اصل ۷۹ بدهد.

با پایان سخنان نمایندگان موافق و مخالف از مجموع ۲۰۹ نماینده حاضر در جلسه ۱۵۱ نماینده با رای موافق، ۳۴ نماینده با رای مخالف و ۷ نماینده با رای ممتنع با رسیدگی فوریتی مجلس به این مسئله اجتماعی موافقت کردند.

انتهای پیام/