امیرآبادی‌فراهانی در گفت‌و‌ گو با خبرفوری؛  مجلس مسئولیتی درباره سفرهایی که نمایندگان با شرکت‎های خصوصی می‎روند، ندارد/ تعداد سفرهای وکلای ملت در نوروز به خارج از کشور بسیار محدود بود

امیرآبادی‌فراهانی در گفت‌و‌ گو با خبرفوری؛ مجلس مسئولیتی درباره سفرهایی که نمایندگان با شرکت‎های خصوصی می‎روند، ندارد/ تعداد سفرهای وکلای ملت در نوروز به خارج از کشور بسیار محدود بود

Print Friendly, PDF & Email

عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی گفت: سفرهایی که نمایندگان به صورت شخصی و از طریق شرکت‎های خصوصی انجام می‎دهند به مجلس شورای اسلامی ارتباطی ندارد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی نماینده مردم قم، احمد امیرآبادی عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با خبرنگار سیاسی سایت خبر فوری درباره اینکه قرار است مجلس نظارت بیشتری را بر روند سفر نمایندگان مجلس داشته باشد، اظهار کرد: ما در کمیته سفرهای خارجی که بهروز نعمتی سخنگوی هیئت رئیسه مجلس ریاست آن را برعهده دارد، میزان سفرهای نمایندگان را به یک سوم رساندیم.

وی افزود: سفرهای خارجی نمایندگان مجلس در شکل‎های مختلف صورت می‎گیرد و یکسری از نمایندگان از طریق مجلس با هماهنگی و با پاسبورت سیاسی صورت می‎گیرد و اینگونه سفرها معمولا با حضور نماینده وزارت خارجه، نمایندگان رئیس مجلس و مشاور بین‌الملل وی مورد بررسی قرار می‎گیرد و در نهایت برحسب صلاحدید با هزینه مجلس انجام می‎شود.

عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: میزان سفرهای نمایندگان با هزینه مجلس در سال ۹۷ کاهش پیدا کرده و به یک سوم رسیده و تعداد روزهای این سفرها نیز کاهش چشمگیری داشته است.

امیرآبادی خاطرنشان کرد: سفرهای رئیس مجلس و همراهانش نیز به عهده کمیته سفرهای خارجی مجلس نیست و هماهنگی‎های این سفرها از سوی دفتر خود رئیس مجلس صورت می‎گیرد.

وی با بیان اینکه یکسری از سفرهای نمایندگان به همراه وزرا صورت می‎گیر، تاکید کرد: در این سفرها وزرا با کمیسیون‎ها مکاتبه می‎کنند و حق ماموریت نمایندگان نیز از سوی وزارتخانه پرداخت می‎شود.

عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی گفت: برخی از سفرهای نمایندگان نیز با پاسبورت‎های شخصی و معمولی انجام می‏‌شود که با شرکت‎های دولتی و خصوصی صورت می‎گیرد و مجلس بعضا از این دست سفرها مطلع نیست و نمایندگان می‎توانند با درخواست مرخصی استحقاقی این سفرها را انجام دهند چرا که نمایندگان طبق قانون سالی یکماه مرخصی دارند و می‎توانند از این فرصت استفاده کنند.

امیرآبادی اظهارکرد: اینکه در ایام تعطیلات نوروز مطرح شد که ۱۰۰ نماینده در خارج از کشور هستند، صحت نداشت و تنها در ۲۷ اسفند، ۳۶ نفر از نمایندگان با خانواده‎هایشان به زیارت کربلا رفتند و چهارم عید نیز به کشور برگشتند از این رو واقعا در ایام تعطیلات نوروز تعداد نمایندگانی که به خارج از کشور سفر کردند بسیار محدود بودند.

وی درباره اینکه آیا نمایندگان با پاسبورت‎های سیاسی هم سفرهای خارجی انجام می‎دهند، گفت: امسال سال آخرحضور نمایندگان در حوزه‎های انتخابیه بود از این رو معمولا نمایندگان در سال آخر که منتهی به انتخابات است در کنار مردم هستند و این یک روال است، باتوجه به وقوع سیل بسیاری از نمایندگان در شهرهای خودشان بودند از این رو انتشار برخی از اخبار درباره سفرهای خارجی نمایندگان در ایام عید خلاف واقع بود.

امیرآبادی با اشاره به اینکه هیئت رئیسه و کمیته سفرهای خارجی بر روند سفرهای نمایندگان مجلس نظارت دقیقی دارد، تصریح کرد: اینکه نماینده مجلس بخواهد به صورت شخصی سفر کند به مجلس ارتباط ندارد و بعضا ما از برخی از سفرها مطلع نمی‌شویم و این امر ایراد قانونی ندارد، اما اینکه سفرهایی که از طریق شرکت‌های خصوصی انجام شود سبب استفاده از رانت نماینده شود این علامت سوال دارد و باید نمایندگان نسبت به این موضوع حواسشان را جمع کنند.

انتهای پیام/