امیرآبادی‌فراهانی در برنامه مناظره: معافیت مناطق آزاد از پرداخت مالیات برارزش افزوده تبعیض است/ معافیت‌ها یکی از دلایل مهم فرار مالیاتی و رانت در کشور است

امیرآبادی‌فراهانی در برنامه مناظره: معافیت مناطق آزاد از پرداخت مالیات برارزش افزوده تبعیض است/ معافیت‌ها یکی از دلایل مهم فرار مالیاتی و رانت در کشور است

Print Friendly, PDF & Email

عضو هیئت رئیسه مجلس گفت: یکی از دلایل مهم فرار مالیاتی همین معافیت‌ها است و افراد در اعتراض به اینگونه معافیت‌ها مالیات نمی‌پردازند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نماینده مردم قم، احمد امیرآبادی‌فراهانی عضو هیئت رئیسه مجلس با حضور در برنامه مناظره و با موضوع مالیات برارزش افزوده، در مخالفت با معافیت دریافت مالیات بر ارزش افزوده در مناطق آزاد تجاری گفت: اکنون در قانون ۴۰ درصد کشور معاف از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده وجود دارد که در این قانون جدید می‌خواهند این رقم را به ۵۰ درصد برسانند.

امیر آبادی فراهانی افزود: کشورهای بدون نفت با استفاده از مالیات خود را اداره می‌کنند، افزایش معافیت‌های مالیاتی یک شکاف سیاستی در اقتصاد بوجود می‌آورد که این موضوع موجب می‌شود حجم عمده‌ای از مالیات را تنها یک بخش از کشور پرداخته و فشارهای شدیدی به آن‌ها وارد می‌شود بنابراین این افراد مجبور به فرارهای مالیاتی می‌شوند.

او با اشاره به ماده ۱۳ قانون مناطق آزاد تجاری اظهار کرد: مناطق آزاد تجاری براساس قانون ۲۰ سال از مالیات عملکردی و درآمدی معاف هستند یعنی حتی کارمندان در آنجا مالیات نمی‌پردازند ولی اکنون بحث مالیات بر ارزش افزوده مطرح شده که این مالیات بر کالا یا خدمات در سراسر کشور لحاظ می‌شود و جغرافیایی نیست.

عضو هیئت رئیسه مجلس تصریح کرد: در کمیسیون اقتصادی برای استخرها و ورزشگاه‌ها معافیت از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده هم لحاظ شده در صورتی که ما استخرهای لاکچری داریم که صدها هزار تومان از مردم هزینه می‌گیرند پس چرا باید این‌ها معاف باشند؟ البته بحث ورزشگاه یا استخر در مناطق محروم در این مورد متفاوت است.

امیر آبادی فراهانی تأکید کرد: چرا باید یک شخص ثروتمند در یک هتل در مناطق آزاد تجاری از پرداخت ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده معاف باشد در صورتی که یک کارگر در شهر دیگر در یک مسافرخانه مالیات بر ارزش افزوده بپردازد، این موضوع قطعا تبعیض است.

عضو هیئت رئیسه مجلس با بیان اینکه یکی از دلایل مهم فرار مالیاتی همین معافیت‌ها است بیان کرد: افراد در اعتراض به اینگونه معافیت‌ها مالیات نمی‌پردازند.

او در ادامه درباره سواستفاده برخی شرکت‌ها در مناطق آزاد تجاری هم گفت: زمانی که بحث معافیت مالیات بر ارزش افزوده در مناطق آزاد بررسی شد از سال ۹۴ تا ۹۶ برخی شرکت های حاضر در مناطق آزاد تجاری از بورس کالا مواد اولیه پتروشیمی را با عنوان مناطق آزاد دریافت کرده و بعد با قیمت آزاد به جای تولید می فروختند که گزارش سازمان بازرسی در این مورد وجود دارد.

امیر آبادی فراهانی با اشاره به گزارش یکی از مراکز امنیتی کشور درباره تخلفات ناشی از معافیت‌های مالیات بر ارزش افزوده در مناطق آزاد ویژه اظهار کرد: شرکت‌های موصوف (شرکت‌های موجود در مناطق آزاد) از ابتدای سال جاری بر اساس پروانه‌های بهره‌برداری صادره از سوی مناطق آزاد اقدام به خرید سالیانه و حجمی مواد مورد نیاز از بورس کالا نموده و پس از آن به جای حمل کلیه مواد به مراکز صنعتی خود تنها بخشی از آن‌ها را حمل و مابقی را در بازار آزاد به قیمت پتروشیمی فروخته‌اند یعنی اینگونه حتی ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده را هم ندادند.

او با بیان اینکه معافیت‌ها موجب رانت در کشور می‌شود، افزود: مناطق ویژه و آزاد تبدیل به حیاط خلوت دولت‌ها برای تخلفاتشان چه در این دولت و دولت قبلی شده است، ما هر سال اعلام کرده‌ایم که دولت باید بودجه مناطق آزاد را همراه با بودجه سالانه به مجلس ارائه کند همانگونه که بودجه بانک‌ها با پیوست به بودجه شرکت‌ها به مجلس تحویل داده می‌شود اما چرا این اقدام تاکنون صورت نگرفته است.

عضو هیئت رئیسه مجلس تصریح کرد: با پیشنهاد من برای حذف بخش معافیت‌های مالیاتی در لایحه مالیات بر ارزش افزوده در مجلس موافقت و با موافقت رئیس مجلس این بخش به کمیسیون اقتصادی ارجاع داده شد اما از همان روز همان افرادی که در اتاق‌های بازرگانی، اصناف و … در حال رایزنی و لابی بودند اکنون همچون کاری را انجام می‌دهند حتی مسئولان مناطق آزاد برای این موضوع چادر زده‌اند.

امیر آبادی فراهانی تأکید کرد: با ایجاد بازارچه مرزی و مناطق آزاد تجاری و ویژه در مناطق محرومی مانند سیستان و بلوچستان، کردستان، آذربایجان غربی و … موافق هستم اما نباید در مرکز کشور چنین مناطقی را ایجاد کرد.

او در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چرا همه در این کشور به دنبال دریافت امتیازات انحصاری و معافیت ها هستند مانند مناطق آزاد، پزشکان و وکلا یا اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها گفت: تمامی این دریافت امتیازات تبعیض است و بسیاری از امتیازات داده شده حق آن افراد نبوده است.

عضو هیئت رئیسه مجلس ادامه داد: مانند همین اعضای هیئت علمی که سهمیه کنکور برای فرزندانشان در نظر گرفته شده است و متأسفانه بیشتر در فضای مجازی سهمیه فرزندان شهید پررنگ شده و درباره آن صحبت می‌کنند.

امیر آبادی فراهانی بیان کرد: در بیشتر کشورهای دنیا تنها امتیازات ویژه به افرادی داده می‌شود که در جنگ از کشورشان دفاع کرده باشند مانند آلمان یا آمریکا و کسی برای پسر فلان مدیر یا شخص امتیاز خاصی را قائل نشده است.

او تصریح کرد: یکی از مسائلی که اکنون موجب ناراحتی نمایندگان مجلس شده بحث سرکشی به حساب‌های مردم است البته این موضوع بدی نیست اما نه حساب‌های شخصی مانند حساب شخصی که برای دخترش جهیزیه خریده یا پولی را قرض گرفته است نباید بر آن‌ها مالیات بر ارزش افزوده در نظر گرفت اینگونه جمع‌آوری اطلاعات برای دریافت مالیات بر ارزش افزوده اجحاف به مردم بوده و خلاف قانون است.

انتهای پیام /